• Štatút

• Štatút žiackeho parlamentu

Preambula

V zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa vydáva tento štatút detského parlamentu.

Vytvorenie a fungovanie žiackeho parlamentu je prejavom demokratizácie a humanizácie súčasnej školy a školského zariadenia.

Žiacky parlament je inštitucionalizovaná reprezentatívno-demokratická forma spoločného rozhodovania a súčinnosti pri plánovaní a realizácií školského a mimoškolského života.

Článok I.

Základné ustanovenie

1. Názov: Žiacky parlament pri Centre voľného času

2. Adresa sídla: Štefánikova trieda 63, Nitra 949 01

Článok II.

Pôsobnosť a poslanie žiackeho parlamentu

1. Žiacky parlament je iniciatívnym a poradným orgánom, vyjadrujúcim záujmy žiakov v oblasti výchovy a vzdelávania.

2. Žiacky parlament vytvára nové formy spolupráce s učiteľmi a vedením škôl, s CVČ a mestom Nitra. Svojou činnosťou umožňuje žiakom participovať na demokratickom riadení chodu školy a školského zariadenia CVČ.

3. Žiacky parlament sa bude riadiť Deklaráciou práv dieťaťa, z ktorej vyplývajú nasledujúce práva dieťaťa:

1. Právo na rovnosť bez rozdielu rasy, náboženstva, pôvodu a postavenia.

2. Právo na zdravý duševný a telesný rozvoj.

3. Právo na meno a štátnu príslušnosť.

4. Právo na výživu, bývanie a zdravotnícke služby.

5. Právo na zvláštnu opateru pri telesnom, duševnom a sociálnom postihnutí.

6. Právo na lásku, porozumenie a starostlivosť.

7. Právo na bezplatné vzdelávanie, hru a zotavenie.

8. Právo na prednostnú ochranu a pomoc.

9. Právo na ochranu pred zanedbaním, krutosťou a využívaním.

10. Právo na ochranu pred diskrimináciou, na ochranu v duchu znášanlivosti, mieru a bratstva.

Článok III.

Činnosť žiackeho parlamentu

1. Podieľa sa na organizovaní podujatí svojich rovesníkov.

2. Presadzuje a chráni záujmy žiakov škôl a zastupuje ich.

3. Je spoluorganizátorom významných podujatí, prispieva k pozitívnej atmosfére, vyhlasuje súťaže, ankety, zabezpečuje propagáciu podujatí, charitatívne aktivity, verejno-prospešné aktivity, krátkodobé aktivity, ktoré sú venované významným dňom a výročiam.

4. Hľadá spoločné postupy pri organizovaní mimoškolskej činnosti žiakov a navrhuje opatrenia na zlepšenie všetkých činností.

5. Upevňuje vzájomné vzťahy medzi žiakmi. Zavádza prvky demokracie pri vzájomnom kontakte, odstraňuje vzájomné nedorozumenia a predchádza im.

6. Žiacky parlament je schopný uznášať sa, ak je na jeho zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na jeho platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov žiackeho parlamentu.

7. Činnosť žiackeho parlamentu riadi koordinátor, predseda a podpredseda.

8. Žiacky parlament zasadá dvakrát za mesiac, v prípade potreby každý týždeň v priestoroch Centra voľného času, Štefánikova trieda 63, Nitra alebo v elokovanom pracovisku Centra voľného času Topoľová 1. Nitra.9. Zasadnutia žiackeho parlamentu sú v zásade verejné. Zvoláva ich koordinátor, ktorý vedie ich rokovanie.

9. Činnosť žiackeho parlamentu prebieha na základe schváleného plánu na školský rok.

Článok IV.

Zloženie žiackeho parlamentu

1. Žiacky parlament má 15 členov.

2. Žiacky parlament je zložený zo žiakov nitrianskych škôl a pedagogického pracovníka. Pracujú v ňom žiaci predsedovia žiackych parlamentov ZŠ mesta Nitra.

3. Každú školu v žiackom parlamente reprezentuje jeden poslanec. Pedagogických pracovníkov   zastupuje jeden koordinátor, ktorého určuje riaditeľ školského zariadenia.

4. Členovia žiackeho parlamentu si spomedzi seba zvolia predsedu a podpredsedu tajným hlasovaním.

5. Z každej voľby sa robí zápisnica.

6. Predsedom žiackeho parlamentu sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov.

7. Čestným členom žiackeho parlamentu je riaditeľ školského zriadenia Centra voľného času.

Článok V.

Práva a povinnosti člena žiackeho parlamentu

1. Člen má právo:

a) voliť a byť volený,

b) navrhovať kandidátov na funkciu predsedu žiackeho parlamentu,

c) byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania žiackeho parlamentu a slobodne sa k nim vyjadrovať,

d) hlasovať ku všetkým uzneseniam žiackeho parlamentu,

e) predkladať na rokovanie žiackeho parlamentu vlastné námety, prípadne materiály.

f) Zúčastňovať sa zasadnutí a podujatí parlamentu, zapájať sa do diskusie, podávať návrhy, podnety a pripomienky k činnosti parlamentu, využívať výhody poskytované parlamentom.

h) Požiadať o mimoriadne zvolanie parlamentu v prípade nutnosti riešenia problému.

2. Povinnosti:

a) Pravidelne sa zúčastňovať zasadnutí parlamentu. Neospravedlnená účasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinností člena žiackeho parlamentu podľa tohto štatútu.

b) Zodpovedne si plniť zverené úlohy.

c)  Aktívne pomáhať a zúčastňovať sa podujatí organizovaných parlamentom.

d) Dbať na kultúru prejavu a reči /Počúvať diskutujúceho, nezosmiešňovať ho/.

3. Z každého zasadnutia žiackeho parlamentu sa vyhotoví zápisnica a priloží sa k nej prezenčná listina účastníkov zasadnutia.

Článok VI.

Hospodárenie žiackeho parlamentu

1. Žiacky parlament nemá právnu subjektivitu a jeho hospodárenie sa zabezpečuje z prostriedkov rozpočtu školského zariadenia Centra voľného času, Štefánikova trieda 63, Nitra.

2. Žiacky parlament nemá vlastný majetok.

Článok VII.

Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí žiackeho parlamentu dňa 23. 9. 2021 a od toho dňa nadobúda účinnosť.

V Nitre dňa 29. 9. 2022

Tereza Bartošová                                                            PaedDr. Alena Mrázová, MBA

predseda Mst žiackeho parlamentu                                     koordinátor Mst žiackeho parlamentu